Centrum Wolontariatu Caritas2023-06-28T21:56:33+02:00

• telefon: 668 360 889
  • e-mail: cwgdansk@caritas.gda.pl
  • osoby odpowiedzialne za placówkę: Ks. Andrzej Wiecki, Agnieszka Sierputowska

Centrum Wolontariatu Caritas animuje i koordynuje działania osób, które chcą pomagać innym ofiarowując swój czas i swoje umiejętności.

Koordynatorzy organizują pracę Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych Kół Caritas, Wolontariatu Domowego, placówkowego oraz wolontariuszy akcyjnych i Bożych Kurierów.

Chcesz włączyć się w działania Caritas dotyczące pomocy dla Ukrainy?
Wypełnij formularz:

Osoby, które chciałyby poświęcić swój wolny czas na działanie w ramach wolontariatu CARITAS Archidiecezji Gdańskiej mogą wykorzystać swój potencjał i energię w następujących grupach:

–  Szkolne Koła Caritaspedagodzy oraz asystenci kościelni, którzy tworzą tą formację w swoich szkołach wraz ze swoimi uczniami działają na terenie szkół oraz wokół nich. Aktywnie włączają się w dzieła Caritas Gdańskiej niosąc pomoc bliźnim. Ten rodzaj wolontariatu skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Sprawdź zakładkę Szkolne Koła Caritas.

– Parafialne Zespoły Caritas  – angażują się w służbę chorym, biednym, opuszczonym w ramach konkretnych parafii. Realizują pomoc podobną do działalności realizowanej przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej docierając wszędzie tam, gdzie pomoc jest możliwa i potrzebna.
Możesz dołączyć do funkcjonującego przy Twojej parafii PZC lub zaproponować jego założenie, jeśli jeszcze go nie ma. Ten rodzaj wolontariatu skierowany jest do osób w każdym wieku. Sprawdź zakładkę Parafialne Zespoły Caritas.

– Wolontariat Domowysprzątanie, wyniesienie śmieci, zrobienie zakupów, dotarcie do lekarza czy zwykła rozmowa przy kawie – niewiele, a dla niektórych to trudności nie do pokonania. Nie każdy podopieczny wymaga podejmowania skomplikowanych działań. Czasami wystarczy obecność drugiego człowieka i odrobina zwykłej, ludzkiej życzliwości. Sprawdź zakładkę Wolontariat Domowy. Zapraszamy do działań w ramach tego rodzaju wolontariatu, osoby powyżej 18 roku życia.

– Wolontariat w placówkach:

• w Świetlicach dla dzieci i młodzieży – wolontariusze pracują z dziećmi w wieku szkolnym oraz z młodzieżą.
    Pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji, organizują im czas wolny, uczą jego efektywnego wykorzystania, prowadzą zajęcia tematyczne. W celu nawiązania kontaktu należy wypełnić Ankietę i wysłać ją na adres cwgdansk@caritas.gda.pl.
  • w Placówkach Opiekuńczo-Medycznych: wolontariusze zajmują się bezpośrednią opieką nad chorymi, dotkniętymi chorobami nowotworowymi oraz niepełnosprawnymi. Pełnią przede wszystkim rolę wspomagająco-towarzyszącą. Aby przygotować wolontariuszy do tej roli prowadzimy szkolenia. W celu nawiązania kontaktu należy wypełnić Ankietę i wysłać ją na adres cwgdansk@caritas.gda.pl.
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej – wolontariusz pracuje z osobami niepełnosprawnymi, towarzysząc im podczas zajęć w konkretnej pracowni.  W celu nawiązania kontaktu należy wypełnić Ankietę i wysłać ją na adres cwgdansk@caritas.gda.pl.

Zapraszamy do działań w ramach tego rodzaju wolontariatu, osoby w każdym wieku!

– Wolontariat Akcyjny/ Boży KurierzyTo grupa osób, która pomoże w każdej potrzebie – nie tylko nagłej. Podczas akcji pełnią różne role, adekwatne do swoich możliwości i umiejętności. Zbiórki żywności, wigilia i śniadanie wielkanocne dla osób potrzebujących, pakowanie paczek, dzień dziecka, wyjazdy wakacyjne, dystrybucja żywności, drobne i większe naprawy, szeroko pojęty transport i logistyka oraz wiele innych. Działają oni w myśl zasady „akcja- reakcja”. Zapraszamy każdego, kto chciałby nam pomóc w bardzo zróżnicowanych działaniach – wolontariat akcyjny czeka na Ciebie! Jesteś kierowcą i masz auto? – Zostań Bożym Kurierem! Odezwij się do nas wypełniając Ankietę i wyślij ją na adres cwgdansk@caritas.gda.pl. Zapraszamy do działań w ramach tego rodzaju wolontariatu, osoby w każdym wieku!

Jeżeli chciałbyś zostać wolontariuszem pobierz ANKIETĘ i wyślij na adres– cwgdansk@caritas.gda.pl

Czekamy na Ciebie! Pomóż nam pomagać! 🙂